نگاه به زمین از دید چشم پرنده

نگاه به زمین از دید چشم پرنده

برنهارد لانگ (Bernhard Lang)، عکاس پرآوازه آلمانی و متولد شهر مونیخ، قریب به دو دهه است به حرفه عکاسی می‌پردازد. او از سال ۲۰۱۰ با تمرکز بر روی عکس هوایی، چشم‌اندازهایی با موضوع صنعت، حیات وحش و طبیعتِ سراسر جهان، تهیه کرده و به این سبب مشهور شده است. عکس‌هایی که علاوه بر زیبایی شناسی ساختاری، منتقد تمدن و به نوعی دست اندازی بشر به طبیعت بکر هستند. لانگ سعی کرده است رابطه انسان با طبیعت را از زاویه‌ای نو بنگرد. عکس‌های هوایی او بیشتر به صورت نقاشی انتزاعی به نظر می‌رسد و دارای ترکیب‌بندی رنگارنگ و دلنشین است. کادربندی‌های هوشمندانه‌ای که در آن رنگ، خط، شکل و سایر عناصر بصری مجموعه‌ای بی نظیر از نظم و دقت را نشان می‌دهد و منتقل کننده یک پیام و تلنگر جدی است.


دیدن این آثار بسیار دلچسب است. او با استفاده از هلیکوپتر و یا به وسیله یک هواپیمای سبک، عکس‌های خود را از زاویه دید چشم پرنده برداشته است. دوربین لانگ برای عکاسی بالا و بالاتر می‌رود تا جایی که دیگر از فردیت خبری نیست و ما به نظاره یک کل واحد می‌نشینیم. چشم‌اندازی که مخاطب را با جزئیات و کلیات، به طور همزمان درگیر می‌کند. این زاویه دید که ورای افق انسانی است با هدف نشان دادن زیبایی، تحول و نابودی زمین شکل گرفته است. نقش ویژه لانگ در تلفیق این دو دیدگاه عیان می‌گردد. او مبارزه مداوم برای همزیستی بین بشر و زمین را همزمان به تصویر می‌کشد. مانند تصویری که عبور جاده ای خاکستری را از میان طبیعت بکر نشان می‌دهد.


این تصاویر می‌تواند با نگرش‌های مختلف دیده شود. به عنوان مثال در تصویر مزرعه لاله، ردیف لاله‌های کاشته شده، در نگاه اول می‌تواند به راحتی بخشی از یک لباس و یا حتی فرش قلمداد شود.

به همین ترتیب در عکس بندر، ماشین‌های حمل بار می توانند اسباب‌بازی و یا آجرهای رنگی به نظر بیایند. اما در واقع هدف از این ساختار دقیق که در آن عکاس دانش زیبایی‌شناسی‌اش را نیز به رخ می‌کشد، شرح خصومت میان نظم دلپذیر طبیعت و تخریب ناشی از تأثیر انسان است.
لانگ با تصاویرش می‌خواهد تغییرات تدریجی چهره زمین را که از نگاه انسان پنهان است، آشکار کند و امیدوار است تا بتواند پیامدهای زیاده خواهی انسان، این عامل تخریب زیست کره را بنمایاند.

پانوشت: پیشنهاد می کنم روی عکس ها تمرکز کنید و همزمان به  آهنگ In The Morning Light اثر “Yanni” گوش بدهید و عمیق شوید.

2 نظر در “نگاه به زمین از دید چشم پرنده

 1. سلام واحترام فراوان خدمت همیشه دوستم الهام عزیزم
  تبریک وصد تبریک به حسن قلم وحسن انتخاب وحسن وجود وخلقتت الهامم.
  ازت دورم ولی خدا میدونه چقدر توی قلبمی.
  به عنوان دنیای عاطفه وحس ودرک وفهم
  بهترینها رو برات ارزودارم وامیدوارم باثمرترین عمرها برایت رقم بخورد.
  خداوند خودت وخانواده ات رو حفظ کنه وهمیشه برام خوش خبری وسربلندی داشته باشی نور چشمم.♥️??????

  • سلام بر سرور عزیزم. همواره من را شرمنده لطف و محبتتان می‌کنید. وجودِ روشنِ پر از مهرتان مثل نوری بر زندگی من تا ابد خواهد تابید. عمرتان با برکت و عاقبتتان بخیر باشد. ممنونم که منت گذاشتید و مطالبم را خواندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *